В останні роки судинні патології нервової системи значно «помолодшали». Зараз інсульт може вразити не тільки осіб похилого віку, а й молодих людей. Найкращим лікуванням будь-якої хворобі є профілактика. Але, якщо запобігти все ж не вдалося — вчасне звернення до лікаря, при наявності ранніх ознаках, врятує життя.

Про методи профілактики, перші симптоми, лікування та реабілітацію після перенесеного інсульту розповість МАНУЙЛОВ МИКОЛА СЕРГІЙОВИЧ, лікар-невролог вищої категорії, завідувач відділенням неврології VITACENTER®.

— НАСКІЛЬКИ АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА ІНСУЛЬТУ СЬОГОДНІ?

 Актуальність проблеми дуже висока. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інсульт займає друге місце, після гострих захворювань серця, серед причин смерті. Щорічно в Україні трапляється понад 100 тисяч інсультів. Кожен другий серед тих, хто  перенесли інсульт, нажаль, вмирає відразу, або в перший рік після хвороби. Кожен третій – стає інвалідом, втрачаючи професійні навички і можливість себе обслуговувати.

— ПОЯСНІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ЩО ТАКЕ ІШЕМІЧНИЙ ІНСУЛЬТ ГОЛОВНОГО МОЗКУ?

— Це захворювання, при якому з тих чи інших причин порушується кровопостачання певної ділянки мозку. Відповідно, мозок не отримує необхідні для функціонування речовини і нервові клітини, розташовані в області з порушеним кровообігом, пошкоджуються або відмирають. А разом з клітинами страждають і функції організму, за які відповідає вражена інсультом ділянка мозку.

— ЯКІ ЩЕ ВИДИ ІНСУЛЬТІВ ІСНУЮТЬ?

— Залежно від причин захворювання, інсульти діляться на три види. Перший – ішемічний інсульт – це порушення кровотоку, причиною якого є тромб, критичний стеноз або спазм судин. Другий тип – геморагічний інсульт – це внутрішньомозковий крововилив, пов’язаний, швидше за все, з наявністю у людини вроджених особливостей, наприклад, аневризми або судинної мальформаціі. При високому тиску стінка судини не витримує, розривається, і відбувається крововилив. Третій вид інсультів – це підоболонковий (субарахноїдальний) крововилив.

— ЯК ВИЯВИТИ ІНСУЛЬТ ГОЛОВНОГО МОЗКУ?

— Кожен з видів інсультів має свої симптоми і чітко розрізнити той чи інший вид інсульту зможе лише лікар за допомогою особистого огляду та додаткових методів дослідження. Перше, що має викликати занепокоєння та з чим негайно треба звертатись до лікаря – це раптове порушення мови, міміки, рухової функції або чутливості в кінцівках. Крім того можуть бути головний біль, порушення свідомості, пам’яті та інших когнітивних функцій – запам’ятовування, обчислення, концентрації уваги і так далі.

— ЯК ПОПЕРЕДИТИ РОЗВИТОК ІНСУЛЬТУ?

— На сьогоднішній день існують розрахункові методи, які дозволяють встановити ймовірність виникнення інсульту виходячи з наявності хронічних хвороб людини, її віку, статі, антропометричних даних. Після цього лікуючий лікар дає пацієнту рекомендації, які допоможуть запобігти інсульту. І далі найважливіше – людина повинна дотримуватись цих рекомендацій!

Крім того, кожна людина повинна регулярно проходити комплексні обстеження, які допомагають виявити наявність ранніх факторів розвитку не лише інсульту. Тож регулярні профілактичні медичні огляди – основний метод профілактики будь-якої хвороби!

І звичайно не забуваємо про здоровий спосіб життя. На сьогоднішній день це поняття включає в себе не тільки відсутність шкідливих звичок, а й наявність достатньої фізичної активності. Вже чітко доведено зв’язок ризику інсульту не тільки з курінням, зловживанням алкоголем і так далі, але і з малорухливим способом життя.

— ЧИ ЛІКУЮТЬ ІНСУЛЬТИ В VITACENTER®?

— Так, звичайно. На базі нашого центру є всі умови для діагностики, лікування (крім найгострішого періоду) та реабілітації інсультів та їх наслідків.

— РОЗКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ПРО РЕАБІЛІТАЦІЮ ХВОРОГО ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕНОГО ІНСУЛЬТУ.

Щодо реабілітації – вона повинна починатися з першого дня інсульту. Навіть якщо людина потрапила в реанімацію і перебуває у важкому стані, їй виконують обов’язкові пасивні рухи паралізованих кінцівок та масаж. Гіподинамія заборонена категорично! Далі ставляться наступні завдання по реабілітації. Якщо це літня людина, наше завдання – зберегти йому життя і можливість самостійно себе обслуговувати. Якщо це пацієнт молодого працездатного віку, перед нами максимальне завдання – зберегти людині професійні навички, з мінімальними відхиленнями або зовсім без них.

Дякуємо Вам, Микола Сергійович, за вичерпні відповіді.

Впевнені, кожен з нас зробить правильні висновки та буде працювати над підтримкою свого здоров’я, адже це безцінний дар, який обов’язково треба берегти!

З будь-яких питань звертайтесь:

(061) 289-07-05

(097) 289-07-05

(095) 289-07-05

Дзвінки приймаються цілодобово!

Любіть себе та будьте здорові!

З турботою про кожного пацієнта,

VITACENTER®